+48 609 625 007 biuro@emard.pl

Często odbieramy zlecenia dość nietypowe. Na przykład żeby podnieść wysoki na 20m piec i przełożyć go na inne miejsce albo podać niewielką studnię na dużą odległość. Podając tonaż dźwigu często spotykamy się ze stwierdzeniem: „Panie! A to mniejszy nie da rady? Przecież to ma tylko 5 ton” „ostatnio mi to robili mniejszym dźwigiem i dali radę.” Albo „Ale to za duży przecież. Po co taki wielki?”. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie tego typu nurtujące pytania. Zapraszamy do lektury.

Przecież to ma tylko 5 ton”

Owszem, ładunek nie jest duży. Po co więc dźwig o tonażu 90ton do niewielkiej studzienki? Zobrazujmy to tak: wyobraźcie sobie, że macie do przeniesienia wiadro wypełnione wodą. Powiedzmy całość waży 5 kilogramów. Zazwyczaj niosąc taki ładunek jest on niesiony „przy sobie”. W sensie nie wysuwa się ręki daleko do przodu. Gdyby jednak robiło się w ten sposób, ręka prędzej ścierpnie i nie przeniesie ładunku do końca, czyż nie? Podobnie wygląda to w przypadku pracy dźwigu. Fakt, mówi się o nim per 90-cio tonowy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż jest to jego maksymalny udźwig. Wymaga on przy tym odpowiednich warunków:

  • Żuraw rozłożony jest na równej powierzchni przez co wszystkie jego łapy mają identyczne, przede wszystkim stabilne obciążenie.
  • Maszyna posiada wówczas cały swój balast na sobie, aby się nie przewrócić,
  • Ładunek nie jest ponoszony na zbyt dużą wysokość oraz w bardzo niewielkiej odległości,

Innymi słowy owszem, jest on w stanie podnieść dużo. Wiąże się to jednak z tym, iż robi to „przy sobie”. Im dalej trzeba ładunek podać, tym jego masa wydaje się być większa od rzeczywistej ze względu na parametry odległościowe (wysokość podania plus wyciągnięcie ramienia). Czyli obiekt może ważyć 5 ton, ale jak mówi zasada dźwigni, im dalej ładunek znajduje się od punktu podparcia – w tym przypadku żurawia – tym większy jest jego ciężar.

ostatnio robili mi to mniejszym dźwigiem i jakoś dali radę”

Możliwe, jednak czy poprzedni operator wraz z dźwigiem o mniejszym tonażu wykonywali tę samą usługę? Może było to proste przeniesienie z bliska w stylu z samochodu na ziemię? Takie zlecenie da się wykonać mniejszym żurawiem, oczywiście. Co jednak kiedy mamy do czynienia z podaniem ładunku na odległość 25 metrów? Dźwig o mniejszym tonażu może nie podołać takiemu zadaniu ze względu na ciężar. Ewentualnie wymagałoby to kilkukrotnego przestawienia żurawia w inne miejsce, co mija się z celem, ponieważ wydłuża czas wykonania zadania, bądź też jest niemożliwe, bowiem teren na to nie pozwala.
Ponadto wynajem za małej maszyny do tego typu pracy wiąże się z ryzykiem. Kiedy ładunek jest podawany zbyt daleko, aby maszyna była w stanie „pewnie” udźwignąć jej ciężar, jest możliwość spowodowania poważnych szkód zarówno dla otoczenia, samego żurawia jak i operatora. Zatem jeśli ktoś kiedyś dał radę mniejszą maszyną to może po prostu realizował inny rodzaj zlecenia?

Po co taki wielki dźwig?”

Co prawda odpowiedź na to pytanie znajduje się w pierwszym akapicie, jednak warto w tym miejscu przyjrzeć się tak zwanej tabeli udźwigu. Co to jest? Otóż każdy żuraw, niezależnie od rodzaju oraz udźwigu, posiada swoją tabelę. Są tam opisane parametry: długość ramienia oraz wysokość na jaką należy unieść ładunek wskazują bezpośrednio na jego tonaż. Oczywiście każda tabela ma swoje założenia, przy których można zwracać uwagę na wypisane w niej dane. Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę udźwigu dla żurawia samojezdnego o udźwigu 90T.

Jak Dobrać Dźwig - EMARD

Założenia przedstawione w tej tabeli (obrazki u góry) sugerują operatorowi, iż dane odnoszą się do wysokości od 11,1m do 50m, żuraw jest ustabilizowany na łapach, jest on w stanie obrócić się dookoła własnej osi, a jego balast wynosi 21 ton. Z racji takiej, iż potrzebujemy wykonać usługę jaką jest przeniesienie 5 tonowej studzienki na odległość 25m, należy najpierw spojrzeć na oś pionową tabeli, znaleźć najbardziej zbliżone parametry do wymaganej usługi. W tym przypadku na osi pionowej jest to 26m. Tonaż znajdujący się w tabeli jest powyżej 5 ton, więc taki dźwig jest w stanie to unieść. Jeszcze tylko szybka obserwacja osi poziomej i można zaczynać wykonanie zlecenia.

Nadal niejasne?

W takim razie zapraszamy do kontaktu:

+48 669 978 847 +48 609 625 007